BASE Jumping

Spadochroniarze poszukują coraz to nowych wyzwań, które dostarczą im jeszcze większych dawek adrenaliny. Ostatnio dużą popularnością cieszy się oddawanie skoków z wieżowców, mostów, anten czy górskich urwisk. Odległość dzieląca skoczka będącego na szczycie obiektu od ziemi jest niewielka, ma on więc bardzo mało czasu na rozłożenie spadochronu. Jeden zły ruch lub sekunda zawahania mogą zakończyć się śmiertelnym zderzeniem z ziemią.

>>> Jegostrona.pl na Facebooku - polub i bądź na bieżąco!

Skoki do celu

Oddawanie skoków do wyznaczonego na powierzchni ziemi celu jest jedną z najdłużej uprawianych dyscyplin spadochroniarstwa. Podobnie jak wstrzelaniu do celu czy rzutach do tarczy, tak i tutaj liczy się celność: skoczek musi z jak najbardziej precyzyjnie wylądować w określonym miejscu.

Swoop

Dyscyplina ta jest zbliżona do skoków do celu. Skoczek musi przelecieć między tyczkami umieszczonymi na wysokości 2 m, a podczas lądowanianie może wznieść się powyżej nich. Sędziowie swoop oceniają: celność lądowania w wyznaczonym punkcie, czas, w którym skoczek minął słupki oraz jego odległość od nich.

Skysurfing

Surfing w powietrzu? Bardzo niebezpieczny, ale też dostarczający niesamowitych wrażeń. Do nóg skoczka przymocowana jest deska przypominająca deskę snowboardową. Opór powietrza umożliwia surfowanie w chmurach niczym na falach oceanu.

Indywidualne akrobacje

Skok wykonywany jest z samolotu lecącego na wysokości ponad 2000 m. Po upływie 12 s, a więc po osiągnięciu maksymalnej prędkości spadania skoczek musi wykonać określoną serię figur. Sędziowie oceniają czas i dokładność wykonanych ewolucji. Wiązanki składają się z czterech spiral i dwóch salt, po czym skoczek otwiera spadochron. Całość trwa do 30 sekund.

Freestyle

Skoczek podczas lotu musi wykonać jak najbardziej spektakularneakrobacje. Nie ma tu określonego czasu lotu ani narzuconych z góry figur. Liczy się pomysłowość i estetyka wykonania skoku.

Freefly

W tej dyscyplinie naprawdę poczujesz się jak ptak. Konkurencja ta polega po prostu na lataniu. Skoczek przemieszcza się w dowolnym kierunku i w każdej pozycji – stojąc, siedząc, leżąc, samotnie lub w towarzystwie. Przez 45 sekund lotu nie liczy się ani grawitacja, ani ograniczeniaprędkości, która dochodzi nawet do 300 km/h.