Alain Robert a właściwie Robert Alain Philippe wspominał zdobycie pierwszego budynku; gdy miał 8 lat wspiął się na dach rodzinnego domu. Francus powiedział, że wspina się na budynki dla dobrej zabawy i stara się nie myśleć o tym, że może spaść. "Nie boje się wyzwań i nic nie jest dla mnie za wysokie" - zapewnił śmiało Robert.

W Zakopanem "człowiek pająk" zapowiedział, że chce w przyszłości zdobyć wieżowiec - żagiel w Dubaju. Nie wyklucza również wejścia na budowane nowe World Trade Center w Nowym Jorku.

"Człowiek pająk" wspina się na budowle najczęściej bez pozwolenia władz, Na ogół zostanie pojmany przez policję już po osiągnięciu swojego celu, na szczycie drapaczy chmur. Swoje wspinaczki rozpoczyna wcześnie rano, zazwyczaj o o 6.30,

Jego pierwsza publiczna próba wspinaczki na wieżowiec miała miejsce w 1997 roku w Malezji. Wspiął się tam po jednej z wież Petronas Towers. Był bliski zdobycia szczytu, lecz policja złapała go na 60. piętrze - zabrakło mu 28 pięter do końca.

Następnie w 1999 roku podjął się wspięcia na szczyt Sears Tower. Na 110. piętrze cienka mgła pokryła szkło i metal, powodując, że wspinaczka na ostatnich dwudziestu piętrach zrobiła się niebezpieczna. Udało mu się jednak wspiąć na szczyt, po czym został zabrany przez policję. W czerwcu tego samego roku wspiął się na 140-metrowy Hotel Marriott w Warszawie.

29 marca 2011 roku wspiął się na Burdż Chalifa w Dubaju, najwyższy budynek świata (828 metrów), tym razem wyjątkowo po wcześniejszym uzyskaniu zezwolenia i z górną asekuracją.

O Alainie Robercie powstał nagrodzony film dokumentalny pt. Alain Robert jest Spider-Manem, a w Polsce wydano książki autobiograficzne "Piętno ryzyka" i "Szklane góry".