Mimo, że oceany zajmują ponad 70% powierzchni Ziemi, to ich dno nadal pozostaje tajemnicą. Do Głębi Challengera udało dotrzeć się tylko raz, w 1960 r. Misja przeprowadzona przez okręt amerykańskiej armii nie przyniosła jednak żadnych efektów. Maszyna nie wytrzymała ciśnienia wody i podczas schodzenia w dół pękło jedno z okien. Dodatkowo muł unoszący się przy dnieuniemożliwił jakiekolwiek obserwacje.

Do obecnych poszukiwaczy podwodnych przygód należy trójka bogaczy: James Cameron – reżyser „Avatara” i „Titanica”, Richard Branson – angielski miliarder i Eric E. Schmidt – Dyrektor Generalny Google. Każdy z nich dąży do zbudowania łodzi podwodnej w wersji miniaturowej, która pozwoli dotrzeć do głębin oceanów. Pojazdy, wykonane ze stali lub odpornego na ciśnienie szkła, mają pomieścić od jednej do trzech osób, a ich koszt będzie wahał się od 7 do 40 mln dolarów.

Pojazd finansowany przez Bransona przypomina jednoosobowy samolot. Maszyna mierzy 5,5 m, a zagięte skrzydła mają umożliwiać nurkowanie w dół, zamiast wzbijania się w powietrze. Koszt okrętu i jego bazy wyniósł 17 mln dolarów. Pierwsza próba zdobycia dna ma zostać podjęta jeszcze w tym roku.

Schmidt wspiera finansowo projekt firmy Deep Ocean Exploration and Research z wyspy Alameda w Zatoce San Francisco. Statek kształtem przypomina torpedę, a pasażerska kapsuła jest wykonana w całości ze szkła. Podróż trzech osób do Głębi Challengera będzie trwała ok. godziny. Łódź wyposażona w najnowsze zdobycze techniki ma kosztować ok. 40 mln dolarów.

Ostatni z pasjonatów przygód, Cameron, od 5 lat konstruujepodwodny wehikuł. Miniaturowa kapsuła będzie wykonana ze stali i pomieści jedną osobę. Koszt łodzi wyniesie 7-8 mln dolarów, ale nie są to ostateczne wydatki. Kapsuła ma być wzbogacona w kamery filmujące w 3D. Choć można by pomyśleć, że Cameron chce nakręcić kolejną część „Avatara”, to reżyser temu zaprzecza. W przyszłym roku planowane jest od 12 do 15 zanurzeń nie tylko do Głębi Challengera, ale także w okolicach rowów Tonga i Kermadec.

Produkcją podwodnych wehikułów zajmuje się także firma Triton Submarines z Vero Beach na Florydzie. Skonstruowane kapsuły dla trzech osób mają sprzedawać za 15 mln dolarów. Wykonana ze szkła łódź o średnicy 2,3 m zapewni doskonałą widoczność. Koszty szybko się zwrócą - wycieczka w morskie głębiny ma kosztować 250 tys. dolarów za osobę.

Bogaczami kieruje nie tylko chęć przygody. Finansując nowe technologie, przyczyniają się do rozwoju nauki i poszerzenia wiedzy o sekretach oceanicznego dna.