Zmodyfikowana deskorolka

Mountainboard to deska z zaczepami na stopy takimi, jak przy desce windsurfingowej, ale wyposażona w kółka 7-12 calowe. Deska wykonana jest z bardzo odpornych materiałów (włókno węglowe lub szklane), ma specjalne zawieszenie, a koła z terenowymi oponami pozwalają na jazdę w każdych warunkach, stąd też inna nazwa tego sportu – All Terrain Board (ATB). Aby zmniejszyć ilość upadków i usprawnić naukę, konstruktorzy dodali hamulce hydrauliczne. Hamulec trzyma się w ręku, co pozwala bez trudu kontrolować prędkość.

Snowboard bez śniegu

Ziemia, piach, kamienie, trawa – mountainboarding można uprawiać wszędzie. Jeśli nie ma w pobliżu żadnej górki, wystarczy wykorzystać latawiec, paralotnię lub samochód. Wrażenia gwarantowane! ATB jest doskonałą alternatywą dla snowboardzistów, gdyż uniezależnia od śniegu. Z większych możliwości zadowoleni będą również fani deskorolki. Jeździć może każdy, nawet bez żadnego doświadczenia. Kobiety, mężczyźni, starsi i dzieci. Wystarczy udać się na kurs mountainboardingu, gdzie pod okiem instruktora i na profesjonalnym sprzęcie w ciągu godziny nauczysz się jeździć. Niezbędny jest oczywiście sprzęt ochronny – kask, ochraniacze na kolana, łokcie, kręgosłup, a nawet na tyłek – mountainboard to przede wszystkim sport ekstremalny.

Sportowa rywalizacja

Mountainboard narodził się w latach 70. XX w., kiedy to skateboarderzy zastosowali większe koła przy swoich deskach, aby móc jeździć po różnych nawierzchniach. Na szeroką skalę zaczęto je produkować dopiero w 1993 r. i wciąż zyskuje rzesze zwolenników. W samej Kalifornii jeździ ok. 100 tys. osób. W Polsce organizowane są liczne zawody - największe to Master Of The Hill w Białce Tatrzańskiej. Różne dyscypliny sprawiają, że sport ten ma jeszcze więcej fanów. Do wyboru masz: Big Air (podniebne ewolucje), SlopStyle (jazda po torze z przeszkodami), BX (zjazdy w kwartecie), DownHill (szybka jazda na czas).