Co się dzieje?

Psychologowie zgodnie twierdzą, że z biegiem czasu namiętność w związku opada. Jest to naturalny proces, którego jednak nie powinniście lekceważyć. Mniejsze zadowolenie z życia seksualnego może być symptomem problemów w związku. Udany seks to wypadkowa codziennej pracy nad bliskością między partnerami, choć nuda w sypialni dotyka też szczęśliwe i zgodne pary. Mała stabilizacja często sprawia, że poddajemy się lenistwu i rutynie, dlatego w łóżku odtwarzamy dobrze znane, sprawdzone scenariusze.

Warto podkreślić, że to nie nasz partner, a my sami odpowiadamy za brak przyjemności z seksu. Odpowiedzialnością osoby, która nie doświadcza orgazmu jest zakomunikowanie drugiej połówce swoich potrzeb związanych z preferowaną formą dotyku, stymulacji, pieszczot, preferencji w zakresie stosunku seksualnego, a odpowiedzialnością partnera jest wysłuchanie i odpowiedzenie na te potrzeby – mówi dr Daniel Cysarz, seksuolog, psychoterapeuta, ekspert marki Durex.

Wyzwól swoje fantazje

Mimo że fizjologicznie zjawisko orgazmu ma jedną definicję, różne są drogi dochodzenia do niego, które przeżywane są zawsze indywidualnie.
Nasze preferencje i potrzeby dotyczące życia seksualnego zmieniają się z biegiem czasu wraz z wiekiem, zmianą przekonań i pod wpływem doświadczeń. Seksualność może zmieniać się również wraz z poziomem bliskości w związku i zmianą ról w relacji, jak również wraz ze wzrostem samoświadomości i rozwojem cech osobowości – wyjaśnia Izabela Jąderek, seksuolog, terapeuta.

To, co kiedyś doprowadzało Cię na szczyt rozkoszy, może po jakimś czasie nie sprawiać już tej samej przyjemności. Nie bój się porozmawiać z partnerem na temat waszego seksu. Powiedz, że zmieniły się Twoje upodobania i masz teraz inne potrzeby. Podziel się swoimi fantazjami, zapytaj też o pragnienia drugą połówkę. Bez otwartej na drugą osobę, szczerej komunikacji nie będzie między wami prawdziwej intymności.

Do dzieła!

Niezależnie od tego, czy wasz seks jest intensywny, jak trzęsienie ziemi, czy w sypialni wieje chłodem, wypróbowywanie nowych rzeczy zawsze jest ożywcze. Pozwoli wam lepiej poznać siebie i partnera. Źródłem inspiracji do łóżkowych eksperymentów mogą być książki, poradniki, filmy, blogi itp. Świetnym urozmaiceniem będą gadżety. Na rynku dostępna jest cała gama produktów, więc coś dla siebie znajdą zarówno ci, którzy chcą realizować w sypialni konkretne fantazje, i ci, którzy dopiero poszukują. Bardziej wstydliwi nie muszą iść w tym celu do sex shopu. Obecnie zabawki dla dorosłych są dostępne w drogeriach.