Z Raportu Redd`s 2014 wynika, że Polacy lubią być zaskakiwani i zaskakiwać innych. Już jedna na trzy osoby przyznaje, że niespodzianki spotykają ją częściej niż raz w miesiącu. Zaskakiwanie odgrywa jednak tak ważną rolę w naszym życiu, że respondenci (zarówno kobiety, jak i mężczyźni) deklarują, że mieliby ochotę doświadczać go częściej. Chcieliby być zaskakiwani przez swoich bliskich – w 77% przez swojego partnera czy partnerkę. Dlaczego zaskoczenie odgrywa tak ważną rolę w relacjach z innymi ludźmi? Według respondentów to dzięki niemu skutecznie walczymy z rutyną (74%), umacniamy relacje z bliskimi (65%) i jesteśmy szczęśliwsi (74%).

Media

Relacje w sieci

Zaskoczenie jest ważne w naszych relacjach, ale jak je budujemy i pielęgnujemy? Między innymi w Internecie. W Polsce najpopularniejszym portalem społecznościowym jest Facebook. Korzysta z niego aż 81% z nas, z czego 55% robi to kilka razy dziennie. Po co? Głównie aby kontaktować się ze znajomymi – 79% i wiedzieć co u nich słychać – 65%. A jest kogo śledzić – średnio mamy bowiem aż 230 znajomych, przy czym aż 44% z nich to dawni i dalecy znajomi. Co ciekawe, mamy w kontaktach 19 osób, których nigdy nie spotkaliśmy „na żywo”. Jak zauważa socjolog, Tomasz Szlendak, to więcej relacji z ludźmi niż człowiek jest w stanie ogarnąć i śledzić. Tzw. liczba Robina Dunbara wynosi 150 osób. Według tej teorii jesteśmy w stanie utrzymywać stabilne relacje społeczne z maksymalnie 150 osobami.

Szczęście? Tak, ale w związku

Czy nasze relacje z innymi są wystarczająco satysfakcjonujące i dają nam szczęście? Jak wynika z Raportu Redd`s 2014 Polacy są szczęśliwi (w 9 stopniowej skali określają poziom swojego szczęścia na 6). Udane małżeństwo czy związek partnerski są gwarancją szczęścia dla 72% kobiet i 56% mężczyzn. Panie bardziej cenią sobie zdrowie (k: 62%, m: 53%) i fakt posiadania dzieci (k: 32%, m: 23%), mężczyźni natomiast pieniądze (m: 24%, k: 16%) oraz pogodę ducha (m: 19%, k: 13%). Kobiety, częściej niż mężczyźni, są zadowolone z życia seksualnego. Najmniej ankietowanych (zarówno kobiet, jak i mężczyzn) deklaruje satysfakcję z pracy, sytuacji finansowej oraz perspektyw na przyszłość.

Jaka jest recepta na szczęsie oprócz udanego związku? Zaskoczenie! Z przeprowadzonego badania wynika, że ci, którzy doświadczają niespodzianek, są szczęśliwsi („indeks szczęścia” dla osób zaskakiwanych minimum raz w tygodniu wynosi 92,10, dla osób zaskakiwanych rzadziej – 87,93).

Raport Redd`s 2014

Raport Redd`s 2014 to już trzecia edycja badania przeprowadzonego wspólnie z TNS Polska. W tym sezonie Redd`s zaskakuje odmienionymi kompozycjami smakowymi i zupełnie nowymi opakowaniami. Właśnie dlatego Redd`s postanowił bliżej przyjrzeć się relacjom międzyludzkim i sprawdzić, jak wpływa na nie zaskoczenie.