Dotyk i pozytywne emocje

Sposobów na jesienną chandrę jest wiele. Spotkania z przyjaciółmi, sport albo podróże. Jednak na czele dość długiej listy czynności znacząco poprawiających samopoczucie należy umieścić czułe pieszczoty i wzajemne dotykanie się partnerów. Jak pokazały tegoroczne badania przeprowadzone na zlecenie marki Durex, aż 96 proc. badanych Polaków uważa, że dotyk to doskonały sposób przekazywania pozytywnych uczuć. Co więcej, porównywalna liczba respondentów (93 proc.) stwierdziła, że dotyk odgrywa w związku kluczową rolę.

Ludzie coraz częściej, zamiast szukać pozytywnych doznań w budowaniu relacji z partnerami, próbują poprawiać swój nastrój na przykład zakupami. Wydajemy pieniądze na rzeczy, które kompletnie nie są nam potrzebne. Warto wiedzieć, że takie działanie – o ile w ogóle można mówić o jego skuteczności – to działania doraźne, krótkofalowe, mogące w dłuższym terminie utrwalić się i prowadzić do powstania przymusu psychicznego robienia zakupów – podkreśla Radosław Jerzy Utnik, seksuolog-psycholog, ekspert współpracujący z marką Durex.

Bliskość ważna szczególnie jesienią

Dotyk pomaga łagodzić stres. Dzięki niemu ludzie się rozluźniają, czują się bardziej szczęśliwi. Tajemnica dotyku i jego pozytywnych skutków kryje się w skomplikowanych reakcjach zachodzących w ludzkim organizmie. To dotyk powoduje zmniejszenie czynnika warunkującego poziom stresu – kortyzolu, a także wydzielanie się hormonów poprawiających samopoczucie – endorfiny, serotoniny, oksytocyny i dopaminy. Dotyk poza tym, że buduje poczucie wartości jest także doskonałym narzędziem pobudzania zmysłów i gry wstępnej.

Czułym dotykiem człowiek jest w stanie wyrazić swoje pożądanie, dlatego też udana gra wstępna to dla wielu gwarancja udanego seksu. Wzajemna bliskość i dotyk są szczególne ważne jesienią, kiedy pogoda nie dopisuje, a my czujemy się po prostu osowiali. Dodatkowo, temperaturę w związku mogą podnieść żele intymne, które równie często, co do nawilżania narządów płciowych, stosowane są jako urozmaicenie gry wstępnej. O różnych smakach, kolorach i zapachach, a nawet o różnym działaniu – innym dla kobiety i innym dla mężczyzny, jak Durex Lovers Connect – są ciekawą propozycją ubarwiającą jesień – podkreśla Radosław Jerzy Utnik.