I w dzień…
Dotyk to integralna część naszego życia – w związku powinien towarzyszyć nam codziennie. Naukowcy z Kalifornii pokusili się nawet o opracowanie minimalnych dawek bliskości, które odpowiedzialne są za nasze zdrowie i samopoczucie. Każdy z nas potrzebuje dotyku trwającego minimum 20 sekund, co najmniej 4 razy dziennie. Jeżeli chcemy czuć się dobrze, „dawkę” powinniśmy otrzymywać 8 razy dziennie. Jednak, aby prawidłowo funkcjonować i być szczęśliwym – 12 razy w ciągu dnia1!

Te liczby nie dziwią, biorąc pod uwagę fakt, że dotyk jest nośnikiem pozytywnych uczuć – tak twierdzi większość (96%) Polaków biorących udział w badaniu Durex. Podczas czułego dotykania w naszym organizmie zachodzi wiele ważnych procesów – wydzielają się hormony szczęścia, zmniejsza się poziom kortyzolu odpowiedzialnego za stres. Oprócz uspokojenia, czuły dotyk buduje poczucie bezpieczeństwa oraz pobudza… także seksualnie. Delikatne głaskanie twarzy, muśnięcie dłoni w przelocie czy mocne przytulenie przed wyjściem z domu powinny na stałe zagościć w każdym związku, dla którego bliskość ma znaczenie.

… i w nocy mówię „Kocham Cię”!
Sztukę czułego dotyku należy jednak przenieść też do swojej sypialni, gdzie w spokoju można oddać się pielęgnowaniu miłosnych rytuałów. Gra wstępna może tym razem zacząć się od delikatnego masażu ciała partnera, który pozwoli wzmocnić więź i jest formą okazania pełnej akceptacji naszej drugiej połówce. W takim miłosnym masażu tak naprawdę nie liczą się umiejętności, ale czułość
i chęć bycia blisko z ukochaną osobą, tak bardzo, jak to możliwe.

Jak więc należy dotykać partnera, aby sprawić mu przyjemność, pokazać jak wiele dla nas znaczy i zachęcić go do dalszych igraszek? Radzi Anna Cybart, masażystka i fizjoterapeutka z salon Ce-Ce Beauty Clinic w Warszawie.

Krok 1. Stwórz dogodne warunki pełne intymności – zadbaj więc o odpowiednią, delikatną muzykę, zapal świecie, przygotuj miękki koc i poduszki. Pamiętaj też, aby przed koniecznie wywietrzyć pomieszczenie.

Krok 2. Wybierz strój, który będzie wygodny lub też zrezygnuj z niego całkowicie. Ważne, aby nic nie krępowało Twoich ruchów.

Krok 3. Podgrzej swój ulubiony olejek lub przygotuj go samodzielnie np. z oliwy z oliwek lub oleju sezamowego z dodatkiem 10 kropli ulubionego zapachu, np. różanego czy pomarańczowego. Postaraj się nakładać olejek, gdy jest ciepły, dzięki temu doznania będą jeszcze przyjemniejsze.

Krok 4. Gdzie dotykać czule, aby nasz partner poczuł się zrelaksowany? Najlepiej, jeżeli skupimy się na miejscach, które są wrażliwe na kontakt fizyczny, a więc kark, szyja, ramiona, twarz i głowa. Warto też poświęcić więcej uwagi dłoniom partnera, plecom i stopom!

Krok 5. W jaki sposób dotykać ukochaną osobę? Masaż powinniśmy wykonywać obydwiema dłońmi, delikatnie głaszcząc, ugniatając i pocierając skórę. Plecy najlepiej masować całą powierzchnią dłoni lub na zmianę. Wbrew temu, co możemy sądzisz, mężczyźni preferują delikatny, pełen zmysłowości dotyk, podczas gdy kobiety wolę ten mocniejszy i bardziej intensywny.