Wszelkiego rodzaju mitów, przesądów i nieporozumień dużo jest w naszym życiu codziennym, ale chyba najwięcej nagromadziło się ich wokół spraw dotyczących seksu, miłości i związków partnerskich. Wiele z nich wynika z uproszczeń, zbyt pochopnego wyciąga wniosków i wyrywkowych doświadczeń, a także z naszego lenistwa do myślenia. Dlatego chętnie karmimy nasze umysły wszelkimi mitami - tłumaczy Wojtasiński.


>>> Jegostrona.pl na Facebooku – polub i bądź na bieżąco >>>


Jednym z mitów o seksie, który demaskuje Wojtasiński, jest to, że mężczyźni zdradzają znacznie częściej niż kobiety. Najnowsze badania prowadzone w środowiskach wielkomiejskich wskazują jednak, że pod tym względem nie ma już obecnie tak dużych dysproporcji między płciami. Kobiety zdradzają jednak "inaczej" niż mężczyźni. Najczęściej robią to z kimś sobie bliskim - z sympatią z dawnych lat lub przyjacielem rodziny.

Wiele mitów na temat seksu powstała dawno, ale nadal są bardzo żywotne, jak choćby to, że Polacy są znakomitymi kochankami. Niestety z relacji seksuologów wynika, że jesteśmy co najwyżej bardzo przeciętni. Nauka ars amandi jest wciąż dopiero przed nami - zaznaczył autor.

Dodał, że wciąż powstają nowe przesądy, a jednym z największych jest to, że nastolatki coraz wcześniej uprawiają seks. Rodzice mogą spać spokojnie, bo przeciętny wiek inicjacji seksualnej jest taki sam, jak za ich czasów: odbywa się na ogół tuż po przekroczeniu 18. roku życia - zapewnił Wojtasiński.

Autor rozprawia się też z innym starym jak świat mitem - że o dziewictwie świadczy błona dziewicza. Tymczasem błona ta wprawdzie występuje, ale nie u wszystkich kobiet, a poza tym jej obecność wcale nie stanowi potwierdzenia dziewictwa.

W przedmowie do książki seksuolog prof. Zbigniew Lew-Starowicz ocenił, że "101 mitów o seksie" stanie się dla wielu czytelników źródłem uświadomienia seksualnego, a nawet może przyczynić się do poprawy jakości ich życia intymnego oraz relacji partnerskich i z płcią przeciwną. Już nieraz miałem okazję przekonać się w mojej praktyce terapeutycznej jak lektura wartościowej książki może pomóc w rozwiązaniu problemów w życiu seksualnym i relacjach między partnerami - napisał seksuolog.

Zdaniem Starowicza książkę wyróżnia to, że jest w całości poświęcona mitom seksualnym - zarówno tradycyjnym, jak i powstałym niedawno, opiera się na wynikach najnowszych badań naukowych. "Nie będzie przesadą stwierdzenie, że u prawie 50 proc. pacjentów mających zaburzenia seksualne na tle psychogennym przyczyną były mity seksualne. Książka autora może mieć zatem również walory terapeutyczne" - podsumował seksuolog.

Zbigniew Wojtasiński od wielu lat popularyzuje wiedzę z zakresu medycyny i psychologii społecznej. Obecnie - pracuje jako dziennikarz zespołu naukowego PAP. "101 mitów o seksie" to jego czwarta książka.