Z analiz stowarzyszenia wynika, że aż 36% mężczyzn w wieku 16-19 lat nie wykazuje najmniejszego zainteresowania seksem, a wręcz nim gardzi. To prawie 19% wzrost od ostatnich badań przeprowadzonych w 2008 roku. Liczba ta stanowi i tak niewielki procent przy tym, jak w badaniach wypadły kobiety. Aż 59% młodych Japonek zdeklarowało wstręt do seksu (o 12% więcej niż 2008 roku).


>>> Jegostrona.pl na Facebooku – polub i bądź na bieżąco >>>


Badanie rysuje ponury obraz dla starzejącego się społeczeństwa Japonii. Stowarzyszenie ostrzega, że 128-milionowe społeczeństwo Kraju Kwitnącej Wiśni może stać się w 2060 roku, skurczonym o 1/3 narodem seniorów.

Wielu japońskich komentatorów za taki stan społecznej niechęci do współżycia obwinia mężczyzn z tzw. pokolenia roślinożerców. Termin ten, ukuła felietonistka Maki Fukasawa i dotyczy on młodych japońskich mężczyzn, którzy odrzucili tradycyjną definicję męskości. Są delikatni, zniewieściali, narcystyczni, zainteresowani głównie własną osobą.

Spośród teorii próbujących wyjaśnić przyczyny kurczenia się Japonii interesująca jest również ta dotycząca nowych technologii. Japończycy spędzają dużo czasu oddając się rozrywkom świata wirtualnego, odrywając się coraz bardziej od rzeczywistości. Rząd Japonii już teraz realizuje szereg kampanii społecznych zachęcających młode pary do tego, aby starały się o własne dzieci.