Oglądając XIX-wieczne fotografie stereoskopowe możemy poznać zainteresowania, życie codzienne i wyobrażenia o ówczesnym świecie ludzi sprzed ponad 100 lat. Największym zainteresowaniem oprócz zdjęć najodleglejszych zakątków świata, kosmosu, scenek z życia codziennego cieszyły się fotografie erotyczne, które przedstawiały piękno kobiecego ciała.


>>> Jegostrona.pl na Facebooku – polub i bądź na bieżąco >>>


Media


Stereoskopowe zdjęcia erotyczne były niezwykle popularne przez kolejne dziesięciolecia - wszyscy zapewne pamiętają scenę z „Vabanku”, gdy Duńczyk (Witold Pyrkosz), właśnie w fotoplastykonie, oglądał zmysłowe kobiety „bez gorsetu, turniury i pantalonów”. Fotografie, przekazane przez Tomasza Bielawskiego, pochodzą ze zbiorów Waltera Steina. Zostały wykonane w 1915 roku przez francuskiego fotografa Jules’a Richard’a.


Shutterstock


Nadzwyczajna wystawa będzie prezentowana tylko w Fotoplastikonie Warszawskim.


Media


Fotoplastikon, którym od 2008 r. opiekuje się Muzeum Powstania Warszawskiego, jest unikalny – powstał na początku XX w. i z przerwami działał przez całe stulecie. Dzięki temu tajemniczemu urządzeniu na początku wieku zwykły warszawiak, który nigdy nie przekroczył granicy miasta, udawał się w niezwykłą trójwymiarową podróż i mógł poznać dalekie zakątki świata. Fotoplastikon był jego oknem na świat.


Media