Czy penis może się złamać?

Złamanie penisa to nie żarty. Co prawda przypadki takie są bardzo rzadkie (ok. 2% wszystkich urazów prącia), ale konsekwencje należą do bardzo poważnych. Brak prawidłowego rozpoznania i leczenia może skutkować problemami z erekcją oraz z samymi stosunkami seksualnymi w wyniku nienaturalnego zakrzywienia penisa. Uraz polega na przerwaniu ciągłości ciał jamistych, które wypełniają się krwią podczas erekcji. Termin „złamanie” wynika ze specyficznego trzasku, który towarzyszy rozerwaniu naczyń krwionośnych. W następstwie pojawia się silny ból, obrzęk oraz zasinienie, a niekiedy także krwawienie z cewki moczowej. Charakterystycznym objawem jest także natychmiastowe ustąpienie wzwodu. Złamanie dotyczy zwykle tylko jednej strony penisa, po czym przybiera on nowy kształt… przypominający saksofon.

Przyczyny złamania

Do złamania penisa może dojść wyłącznie w trakcie wzwodu. Najczęściej jest to konsekwencja intensywnych igraszek w łóżku, kiedy członek zbyt silnie uderzy w kość łonową partnerki. Zdarzają się także złamania podczas masturbacji, ale nie wszystkie przypadki mają związek z seksem. Pewnegomężczyznę kontuzja ta spotkała podczas gry w amerykański futbol od uderzenia kaskiem innego zawodnika…

Jak to naprawić?

Jeśli już zdarzy nam się takie złamanie, to należy przyłożyć do penisa zimny kompres i niezwłocznie udać się do lekarza. Po wykonaniu specjalistycznych badań lekarz określi sposób dalszego postępowania. Najczęściej jest to leczenie operacyjne, które polega na zszyciu przerwanych błon białawych otaczających ciałka jamiste. Po zabiegu członek jest owijany bandażem, aby wrócił do poprzedniego kształtu, niezbędne jest także przyjmowanie leków przeciwbólowych i zapobiegających erekcjom oraz okresowa abstynencja seksualna. U 95% pacjentów złamanie penisa nie ma żadnego wpływu na ich dalsze życie seksualne… oprócz tego, że są ostrożniejsi.