Dla 43 proc. respondentów, którzy wzięli udział w badaniu zrealizowanym na zlecenie serwisu Sympatia.pl przez TNS Pentor, słowo singiel budzi neutralne skojarzenia - osoby żyjącej w pojedynkę. W oczach około 1/3 Polaków (34 proc.), "singiel" ma zabarwienie negatywne i dotyczy ludzi samotnych, nieszczęśliwych.

"Etykieta społeczna singla powstała niedawno, jako pewien twór trochę społeczny, trochę marketingowy. Zanim nastali single, mówiło się o starych pannach i starych kawalerach, którzy stanowili negatywny obraz osób żyjących w pojedynkę" - wyjaśnia dr Joanna Heidtman, psycholog społeczna. "Choć społeczeństwo będzie broniło wartości związków i modelu tradycyjnej rodziny. Moim zdaniem kategoria singla stała się samowyzwalająca" - dodaje.

Na podstawie deklarowanych przez singli przyczyn życia w pojedynkę, w badaniu wyodrębniono dwie kategorie singli: "z wyboru" - dla których życie w pojedynkę jest wynikiem świadomej decyzji oraz "wdowców" - w przypadku których samotność spowodowana jest śmiercią partnera. Ci drudzy stanowią 54 proc. singli.

Ten podział przekłada się również na sposób postrzegania i ocenę życia w pojedynkę. Młodsze pokolenie singli z wyboru dostrzega więcej zalet braku zobowiązań, aniżeli single wdowcy. Starsi single częściej wymieniają problemy finansowe, jako podstawową wadę ich sytuacji życiowej.

Wspólną niedogodnością dla 47 proc. singli, niezależnie od wieku i kategorii, jest brak towarzystwa. Z drugiej jednak strony jedynie 6 proc. pytanych deklaruje, że aktywnie szuka partnera. 74 proc. singli podkreśla, że nie czuje potrzeby bycia w związku; 13 proc. respondentów ma złe doświadczenia z poprzednich związków i boi się nowych zobowiązań.

"Zaproponowana koncepcja i wyniki badań pokazują szeroką formułę bycia singlem. Do tej pory nieco inaczej definiowaliśmy to zjawisko. Sądzono, że jest to pewna koncepcja na życie, filozofia życia, dobrowolny decyzja, że chcę żyć w pojedynkę" - skomentował wyniki badań seksuolog prof. Zbigniew Izdebski.

Zdaniem psycholog społecznej Joanny Heidtman trend bycia singlem bez wątpienia będzie wzrastał. "Wynika to nie tylko z akceptacji i mody na bycie singlem. Jest to również związane ze stylem życia. Młodzi ludzie są zaabsorbowani pracą, nauką, własnym rozwojem, na które poświęcają coraz więcej czasu" - zauważa Heidtman.

Profesor Izdebski bardziej optymistycznie odnosi się do popularnego zjawiska, jakim jest życie w pojedynkę. Jego zdaniem ludzie będą łączyć się w pary z chęci bycia razem, a nie pod wpływem nacisków rodziny i społeczeństwa.

"Sądzę, że ludzie będą mieli więcej odwagi, żeby żyć tak jak chcą. W związku z tym niektóre panie nie będą wychodziły za mąż tylko dlatego że wypada, nie będą rodziły dzieci dlatego, że dobrze je mieć. Ludzie dostrzegą to, że warto inwestować w siebie. A jeśli będą chcieli mieć rodziny czy być w związkach, to będą w nich. W końcu zdecydowana większość ludzi jest zaprogramowana na to żeby żyć w parach" - dodaje Izdebski.