Na portalach internetowych poświęconych podróżom z łatwością można znaleźć propozycję m.in. spływu kajakowego Czarną Hańczą, wspólnych wędrówek górskich i trekkingowych po Kaukazie, czy wyjazdu na żagle do Chorwacji. Są to zaproszenia do podróży kierowane przez ludzi całkiem nieznajomych. Można uznać to za ryzykowne, ale... może warto rozważyć taką propozycję. Przez internet można zaoferować wspólną podróż, znaleźć transport, towarzystwo na wycieczkę, a nawet zorganizować wspólnie z innymi eskapadę marzeń.

Iza wraz z chłopakiem umieścili ogłoszenie na portalu gumtree.pl po tym, jak znajomi w ostatniej chwili zrezygnowali z wyjazdu: "w dniach 02-10.09 jedziemy autem do Chorwacji, na wyspę Pag. Poszukujemy dwóch osób do auta". Jak sama przyznaje, zdecydowali się szukać towarzyszy do podróży ze względów finansowych, zwłaszcza że wybierali się samochodem. "Ryzyko jest, ale zdecydowanie mniejsze, niż koszty, kiedy jedzie się tylko we dwoje. Nie miałam obaw, bo już podczas rozmowy przez telefon można wyczuć, z jakim człowiekiem ma się do czynienia" - powiedziała Iza pytana przez PAP Life, czy nie bała się wyjechać z nieznajomymi.

Oneo.pl to jedna ze stron stworzona właśnie dla wyszukiwania towarzystwa do wspólnych wyjazdów. Ogłaszają się tam ludzie w różnym wieku, z różnych stron Polski, ale łączy ich jedno: zamiłowanie do podróży i chęć przeżycia prawdziwej przygody. Każdy użytkownik ma swój profil, na którym znajdują się informacje odnośnie celu wyjazdu, planowanego terminu, a także opis i zdjęcie osoby, która się ogłasza.

"Witam, szukam ekipy na wyjazd na Ukrainę, ewentualnie Białoruś, we wrześniu. Może ktoś będzie chętny?" - pisze na oneo.pl Szymon, student historii z Białegostoku. Zdecydował się na wyjazd, kiedy wszyscy znajomi mieli już jakieś plany. "Nie boję się jechać z kimś obcym, bo mam nadzieję, że na ogłoszenie odpowiedzą ludzie, którzy tak samo jak ja chcą poznać te tereny. Poza tym, to świetna okazja, by poznać nowych ludzi o tych samych pasjach. W tej drugiej osobie musi być ciekawość i charyzma. Rok temu wyjechałem w ten sposób do Holandii i nie żałuję, bo nawiązałem znajomości, które trwają do dziś" .

Są też ogłoszeniodawcy, którzy podczas podróży w tropiki chcą się po prostu zakochać. Takie nietypowe ogłoszenia matrymonialne: "mam dwa bilety na wycieczkę do Egiptu, zabiorę panią w wieku 35-40 lat" zastępują propozycję nudnych "randek w ciemno" w lokalnej restauracji. Jak widać, miejsce na odrobinę szaleństwa jest w każdym wieku, nie tylko studenci mają odwagę na wyjazdy z nieznajomymi i w nieznane.

Duża liczba ogłoszeń o wspólnych podróżach to dowód na to, że Polacy są coraz bardziej otwarci i ciekawi tego sposobu zawierania znajomości. Jednak nie jest to nowe zjawisko, bo podróżowanie autostopem z ludźmi, których także nie znamy jest popularne już od dawien dawna. To sposób komunikacji, z którego korzystają głównie młodzi ludzie, nie muszą już jednak stać przy drodze czekając na "okazję". W celu szybszego odnalezienia kierowców, którzy jadą w wybranym przez nas kierunku, wystarczy wejść na stronę, gdzie ogłaszają się wszyscy skłonni zabrać ze sobą autostopowiczów jak np. autostopem.net. Oszczędza się czas i pieniądze, a także środowisko.

Spontaniczne podróżowanie z nowo poznanymi ludźmi może mieć zdecydowanie więcej plusów, niż niesie ze sobą zagrożeń. Czasem o wiele przyjemniej jest wyjechać z osobami, które dzielą z nami fascynacje danym krajem czy formę odpoczynku. Jest to szansa odwiedzenia miejsc, do których lepiej nie wybierać się w pojedynkę. Czasem, jak w przypadku podróży autostopem, chodzi zwyczajnie o oszczędności, ale także po prostu o jedną przygodę więcej...