Impotencja to zaburzenie fizjologiczne polegające na niezdolności do odbycia pełnego stosunku seksualnego. Wbrew powszechnej opinii cierpią na nią także kobiety, jednak w znacznie mniejszym stopniu niż mężczyźni. U panów objawia się brakiem erekcji lub ejakulacji mimo podniecenia.

Impotencja traktowana jest jako objaw starzenia się organizmu, ale wiek, to tylko jedna z wielu przyczyn niemocy. Z problemem tym zmaga się także wielu młodych mężczyzn. Gonitwa za pieniądzem, ciągły stres, natłok obowiązków... nic dziwnego, że organizm czasem odmawia posłuszeństwa. Impotencja psychogenna wiąże się także z kompleksami oraz lękiem przed seksualnością, a nawet przed niechcianą ciążą. Do zaburzeń może dochodzić także w sytuacji, gdy do erekcji dochodzi wyłącznie podczas masturbacji lub po spożyciu alkoholu i innych środków psychoaktywnych.

Czynniki psychiczne są przyczyną zaledwie 10% przypadków, w czym jeszcze tkwi problem?

Impotencja może być skutkiem ubocznym przyjmowanych leków – psychotropy, leki na nadciśnienie, środki przeciwnowotworowe, diuretyki. Na obniżenie sprawności wpływ mają także używki - alkohol, papierosy, narkotyki oraz steroidowe środki dopingujące... coś za coś.

Znaczną grupę przyczyn problemów z erekcją stanowią zmiany na tle organicznym, czyli czynniki somatyczne. Właśnie do tej grupy zaliczany jest wiek, gdzie impotencja może wynikać z andropauzy lub miażdżycy. Należą tu także choroby przewlekłe, jak: cukrzyca, choroby układu krążenia, zaburzenia hormonalne, choroby neurologiczne (SM, guzy mózgu).

Na zaburzenia erekcji cierpi w Polsce ponad połowa mężczyzn po 50. roku życia. Mimo, że jest to wstydliwe schorzenie, to jego objawów nie należy bagatelizować. Impotencję leczy się środkami farmakologicznymi, ale niekiedy niezbędna jest także psychoterapia. Wizyta u specjalisty pozwoli zdiagnozować przyczyny i szybko rozpocząć odpowiednią terapię.