Pogromca stresu

Trwałe relacje zwiększają odporność na stres. W Chicago przeprowadzono badania na grupie studentów, z których ok. połowa była w związku małżeńskim. Respondenci zostali poddani działaniu czynników stresogennych, po czym zmierzono u nich poziom kortyzolu. Badania wykazały, że małżonkowie oraz osoby żyjące w długotrwałych związkach, są mniej podatne na stres. Świadomość, że mamy obok kogoś bliskiego, kto może być dla nas wsparciem, czyni nas spokojniejszymi.

Spadek ciśnienia

Szczęśliwi małżonkowie mają niższe ciśnienie krwi niż osoby samotne. Obecność drugiej połówki odpręża i uspokaja. Dodatkowo jest mobilizacją do większego dbania o siebie i prowadzenia zdrowego trybu życia. Nie każde relacje mają jednak właściwości lecznicze. Ciśnienie krwi u osób żyjących w nieszczęśliwych związkach, jest wyższe niż u samotnych.

Sposób na długowieczność

Małżeństwo daje dodatkowe lata życia. U kobiet są to 4 lata więcej, a u mężczyzn aż 10. Badaniom poddano 67 tys. Amerykanów. Wykazano, że u wdowców ryzyko zgonu jest o 40% większe niż w przypadku małżeństw z długim stażem, natomiast u osób, które nigdy nie były w związku zagrożenie wynosi 58%. Co ciekawe, rozwód skraca życie o 9 lat.