Jak donoszą brytyjskie media, instytucja orzekająca w sprawach o zwolnienie warunkowe (Parole Board) nie odrzuciła propozycji warunkowego zwolnienia Biggsa, choć nie wyznaczyła też terminu posiedzenia w jego sprawie. Ostateczna decyzja spodziewana jest przed lipcem br.

Reklama

Biggs kwalifikuje się do przedterminowego warunkowego zwolnienia, ponieważ odsiedział jedną trzecią wymierzonej mu kary. W sierpniu kończy 80 lat i ze względu na stan zdrowia wymaga całodobowej opieki. Po dwóch udarach stracił mowę i porusza się na wózku inwalidzkim. Syn Biggsa mieszka w dzielnicy North Barnet w północnym Londynie.

Biggs był członkiem 15-osobowego gangu, który ukradł 2,6 mln funtów z pociągu na trasie Glasgow-Londyn w 1963 roku. W trakcie napadu maszynista Jack Mills został uderzony pałką przez jednego z gangsterów i nigdy nie odzyskał zdrowia. Biggs skazany na 30 lat więzienia w 1965 roku zdołał zbiec po drabinie z prześcieradeł po niespełna 15 miesiącach odsiadki i uciec czekającym na niego samochodem. Przez 36 lat ukrywał się następnie przed brytyjskim wymiarem sprawiedliwości.

W Paryżu przeszedł operację plastyczną. Następnie był w Australii, skąd po rozpracowaniu go przez Scotland Yard zbiegł do Brazylii, która nie miała z W. Brytanią umowy o ekstradycji. Także i tam Brytyjczycy rozpoznali go i aresztowali, ale Brazylijczycy nie wydali go w ręce brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości, ponieważ miał dziecko z obywatelką brazylijską i był w trakcie postępowania rozwodowego z pierwszą żoną - Angielką.

Ukrywając się przed brytyjską policją, Biggs dwukrotnie wystąpił jako wokalista z punkowym zespołem Sex Pistols. Wybronił się przed deportacją nawet po uprowadzeniu go przez byłych brytyjskich żołnierzy na Bermudy.

W 2001 roku na koszt tabloidu "The Sun", Biggs powrócił dobrowolnie do Anglii i trafił wprost do więzienia. Cynicy twierdzili, iż wolał opiekę lekarską w brytyjskim więzieniu niż na wolności w Brazylii. W 2002 roku w więzieniu wziął ślub z Raimundą Rothen, z którą miał syna - Michaela. Początkowo był osadzony w więzieniu o zaostrzonym rygorze - Belmarsh, obecnie przebywa w szpitalu więziennym w Norwich.

>>> Ten napad na pewno nie był stulecia