Według wikipedi.pl, pocałunek to akt polegający na kontakcie ust z ciałem innej osoby lub przedmiotem. W wielu kulturach pocałunek służy wyrażaniu uczuć, głównie na tle seksualnym... Całowanie nie jest zachowaniem wyłącznie ludzkim, u wielu zwierząt naczelnych zaobserwowano podobne zachowania.

Reklama

Tyle definicja, od której oczywiście pełno jest wyjątków. To co w Polsce jest niewinnym pocałunkiem na przywitanie w Indiach czy Japonii może być odebrane jako element gry wstępnej. Na tym jednak nie koniec nieporozumień. I tak, normalny męski pocałunek na powitanie w krajach arabskich u nas postrzegany będzie jako zachowanie gejowskie.

Z kolei w Niemczech i Skandynawii całowanie kobiet w rękę odbierane jest raczej jako dziwactwo niż sposób na wyrażenie szacunku. Niektórzy Eskimosi całują się natomiast nosami.

Historia zna też sławne misie, czyli przytulanki połączone z pocałunkami - powitanie Breżniewa i Honeckera uwiecznione garffiti namalowanym na Murze Berlińskim. Znamy też pocałunek zdradziecki - Judasz całujący Jezusa i mamy cała galerię słynnych pocałunków filmowych, takich jak ten pomiędzy Clarkiem Gable i Vivien Leigh w "Przeminęło z wiatrem" czy Humphrey'em Bogartem i Ingrid Bergman w "Casablance".

>>>Zobacz całus wszech czasów pomiędzy Clarkiem Gable i Vivien Leigh w "Przeminęło z wiatrem"

No i na koniec... mamy całą gamę własnych pocałunków, których nie powinniśmy dziś nikomu żałować.