To była skromna i cicha ceremonia w Heidelbergu. Para pobrała się w dość nietypowym dniu - nie w najczęściej wybieraną przez młode pary sobotę, ale w czwartek. Nie było tłumu gości ani fajerwerków - Kohl i Richter wzięli ślub w wąskim gronie rodzinnym.
Były kanclerz Niemiec ożenił się w Heidelbergu, bo tam - w klinice uniwersyteckiej - przechodzi rehabilitację po operacji. Wybranka Kohla pracuje w niemieckim resorcie rolnictwa. W czasie, gdy Kohl był szefem rządu, zajmowała się sprawami rolnictwa w urzędzie kanclerskim.
Dla Maike Richter jest to pierwsze małżeństwo, dla Helmuta Kohla - drugie. W 1960 roku Kohl poślubił Hannelore Renner, z którą przeżył 41 lat. Cierpiąca na ostrą alergię na światło 68-letnia kobieta popełniła samobójstwo 4 lipca 2001 roku w domu rodzinnym w Ludwigshafen-Oggersheim.