Jezioro znajduje się w Webster w południowej części hrabstwa Worcester. Zawsze stanowiło wielkie wyzwanie dla osób, które chciały zapisać jego nazwę. Po jej przeanalizowaniu reporter lokalnej gazety „Telegram & Gazette of Worcester” zauważył w nazwie kilka błędów. Otóż dwudziestą literą zamiast „u”, przez lata było „o”, natomiast stojące na 38 pozycji „n” błędnie zapisywano jako „h”.

Reklama

Nazwa jeziora pochodzi z języka indian Nipmuk, których potomkowie jeszcze dziś zamieszkują Webster i okolice. Chargoggagoggmanchauggagoggchaubunagungamaugg znaczy ni mniej, ni więcej, tylko: Anglik z Manchaug (indiańska nazwa Worcester), który przybył na miejsce do łowienia ryb pomimo granicy. Nazwa ta nawiązuje to XIX wiecznych fabryk budowanych przez Amerykanów w tym regionie. Według innej, obalonej już wersji, nazwa ta miała oznaczać „Ty łowisz ryby po swojej stronie, ja łowię je po swojej i nikt nie łowi po środku”. Prawdopodobnie to drugie tłumaczenie było żartem, który powstał przed dziesięcioleciami. Jezioro z racji długości swej 45-literowej nazwy doczekało się skróconej nazwy Chaubunagungamaug albo poprostu jezioro Webster.

Pełna nazwa jeziora Chargoggagoggmanchauggagoggchaubunagungamaugg jest najdłuższą nazwą geograficzną w USA i szóstą najdłuższą na świecie. Piętnastokrotne użycie litery „g” sprawia, że stala się ona głoską, która została użyta w największej ilości w jednym słowie. Natomiast 9 liter "a" stanowi rekord częstotliwości tej samogłoski w jednym angielskim wyrazie.