• Kobieta pije zieloną herbatę
  Wakacje to czas urlopów i planowanych wyjazdów. Gdy urlop dobiegnie końca i czas wrócić do pracy, może pojawić się stan poddenerwowania i obniżenia nastroju.
 • Dawid Stanewicz (L) i Jakub Hartwich (P)
  Iwona Hartwich niedawno przekonywała, że jej syn nie może znaleźć pracy. Na antenie TVN24 opowiadała, że Jakub był zarejestrowany jako bezrobotny, ale urząd pracy nie potrafił znaleźć dla niego zatrudnienia. Fundacja z Widokiem twierdzi jednak co innego.
 • Zaproponujemy, aby pracodawca mógł jednostronnie decydować o terminie wypoczynku, ale z dwumiesięcznym uprzedzeniem. Jego wymiar byłby jednolity dla wszystkich pracowników, bez względu na staż. Utrzymamy urlop na żądanie, ale powinien być on bezpłatny - mówi w rozmowie z "DGP" prof. Arkadiusz Sobczyk, przewodniczący zespołu ds. opracowania projektu ustawy – Kodeks pracy Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy
 • Biuro
  Komisja kodyfikacyjna uzgodniła już wiele rozwiązań, które znajdą się w nowym kodeksie pracy. Ograniczona zostanie np. możliwość wypłacania uznaniowych składników wynagrodzenia - mówi prof. Marcin Zieleniecki, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, przewodniczący komisji kodyfikacyjnej prawa pracy.
 • Matka czytająca dziecku
  Niepracujące z powodów rodzinnych Polki to największy ukryty kapitał naszej gospodarki. Tymczasem próby jego uwolnienia traktujemy jak zamach na wartości.
 • Matka z dzieckiem
  Kobiety stracą możliwość płatnej opieki nad dzieckiem przez 12 miesięcy od porodu. Każdy pracownik zyska za to dodatkowe dni wolne.
 • Pakowanie przed urlopem
  Urlop od pracy zamiast czasem relaksu może być źródłem stresu. Przede wszystkim ze względu na brak umiejętności odpoczywania. Podczas wakacji stawiamy sobie zbyt wysokie wymagania, co powoduje, że każda drobnostka urasta do rangi dużego problemu. Najważniejsza jest zdolność do zapomnienia o codziennych sprawach, a nie długość urlopu. Dlatego lepiej niczego nie zakładać, tylko cieszyć się chwilą – przekonuje dr Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog motywacji.
 • Reni Jusis
  Reni Jusis zdobyła popularność dzięki takim utworom jak "Kiedyś cię znajdę" czy "Zakręcona". Przeboje pozwoliły artystce na przedłużony urlop macierzyński. Chociaż artystka nie pracowała nad nowym materiałem, sporadycznie koncertowała po całej Polsce. "Osoby, które są kreatywne potrzebują czasem odskoczni" - powiedziała Reni Jusis, przytaczając przykład niemieckich biznesmenów.
 • Firma bez menedżerów, nielimitująca urlopów albo z podwładnymi pracującymi w domu? Takie przedsiębiorstwa już funkcjonują, bo zatrudnieni zyskują coraz większą swobodę w organizowaniu pracy.
 • Wśród historyków, którzy zajmują się czasem wolnym, krąży anegdota o pewnym robotniku z krakowskiej Huty im. Lenina. Kiedy majster zwalniał go na obowiązkowy urlop, ten zaczął błagać, by nie kazano mu odchodzić z pracy. „Ale ja przecież dobrze pracowałem” – miał lamentować. I nawet jeśli ten konkretny robotnik nigdy nie istniał, historyjka doskonale oddaje to, jak egzotycznym pomysłem jeszcze do niedawna był czas wolny od pracy.