• Owocowe śniadanie
  Pestki z owoców często są przez nasz wyrzucane. Jednak stanowią one bogate w wartościowe substancje oraz minerały. Od wieków wykorzystuje się je w medycynie alternatywnej przez zawartą w nich witaminę B17, która uważana jest za skuteczny lek w walce z rakiem. Dlaczego warto jeść pestki?
 • Wizyta u lekarza
  Współczesna medycyny przestaje polegać wyłącznie na leczeniu chorych metodą „prób i błędów”, a coraz częściej wykorzystuje terapie „skrojone na miarę” – powiedzieli w środę eksperci podczas I Międzynarodowego Forum Medycyny Personalizowanej w Warszawie.
 • Krew
  Kolejny naukowy krok w kierunku wczesnego wykrywania raka. Odkryte właśnie markery we krwi pacjentów mogą pomóc w stworzeniu nowego, skutecznego testu.
 • Przegrywamy walkę z rakiem
  Już niedługo rak stanie się główną przyczyną zgonów ludzi na świecie. Dlatego zdaniem ekspertów wzrost nakładów na onkologię w Polsce będzie nieunikniony, jeśli chcemy poprawić skuteczność leczenia nowotworów i dorównać pod tym względem krajom Europy Zachodniej.
 • Odkrycia tegorocznych noblistów to wielki krok w rozwoju medycyny
  Odkrycia tegorocznych noblistów pozwolą na opracowanie nowoczesnych leków. Już istnieje szczepionka, którą wykorzystuje się do leczenia raka gruczołu krokowego. A to dopiero początek.
 • Nowa pracownia nanomedyczna w Zabrzu to w Polsce pionierskie przedsięwzięcie
  Stworzona kosztem 11,6 mln zł pracownia nanomedyczna, gdzie m.in. opracowywane będą substancje chemiczne do produkcji nowych leków, ruszyła w zabrzańskim ośrodku Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
 • Wkrótce pierwsza polska książka o guzach śródpiersia
  Pierwsza współczesna polska publikacja naukowa poświęcona guzom śródpiersia ukaże się w tym roku nakładem Państwowego Zakładu Wydawnictw Lekarskich. Jej pomysłodawcą, redaktorem i współautorem jest prof. Jacek Gawrychowski ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
 • Agnieszka Grochowska
  Agnieszka Grochowska opowiada, dlaczego została ambasadorką akcji "Wygraj życie" Fundacji Rak'n'Roll. "Przyjęłam tę propozycję bez wahania. Jeśli tylko mogę wykonać jakiś gest, z którego popłynie coś dobrego, to nie wyobrażam sobie, że mogłabym odmówić" - mówi aktorka.
 • Długość palca ma związek z ryzykiem raka prostaty
  Mężczyźni, których palec wskazujący jest dłuższy niż palec serdeczny, są w mniejszym stopniu narażeni na raka prostaty - uważają naukowcy z Wielkiej Brytanii. Zdaniem badaczy, długość palca może pomóc lekarzom wcześniej identyfikować pacjentów, którzy powinni regularnie przechodzić badania przesiewowe.
 • Nowotwory atakują. Leczenie słabo dostępne
  Współczynnik zapadalności na nowotwory złośliwe na Mazowszu w latach 1989-2007 wykazywał tendencję rosnącą. Dostępność do leczenia systemowego na terenie tego województwa jest niewystarczająca.