Idzie rak nieborak...

Myślisz, że z niemowlakiem nie da się bawić? Jesteś w wielkim błędzie! Takie szkraby bardzo łatwo rozśmieszyć, wystarczy, że zrobisz zabawną minę albo będziesz mówił przeciągając samogłoski. Maluch swoim gaworzeniem będzie próbował cię naśladować. Spróbuj zmodyfikowanej zabawy w chowanego. Wystarczy, że ukryjesz twarz za dłońmi i po chwili zrobisz „a kuku!”, a dziecko będzie rechotało z radości. Gromki śmiech wywoła też „brrrr” zrobione do brzuszka i niespodziewane „noski-noski”, gdy twarz bobasa będzie blisko twojej. „Samolocik” sprawi frajdę nawet starszym dzieciom. Unoś malucha do góry i na dół, naśladując przy tym dźwięki maszyny.

Marynarz, podróżnik... kosmita?

Roczne bobasy, kiedy opanują technikę samodzielnego poruszania się, uwielbiają gonitwy. Zamień się w potwora wydającego śmieszne odgłosy i goń malucha po domu. Kiedy już go złapiesz, zasyp go całusami i łaskotkami. Dzieci są strasznie ciekawskie, wspólne odkrywanie wszystkich zakątków domu będzie dla nich przygodą niczym z Indiany Jonesa! Doskonałą zabawą może być nawet zwyczajna kąpiel. Możecie zrobić statki z papieru, a potem puszczać je w wannie robiąc ogromne fale. Co powiecie na daleką wyprawę ciężarówką z kanapy albo podróż w kosmos rakietą z kartonu?

Podwórkowy lans

Rajem dla kilkulatków jest oczywiście piaskownica! Stawiajcie babki z piasku i budujcie ogromne zamki. Opanujcie wspólnie huśtawki i zjeżdżalnie. Pomóż szkrabowi zdobywać kolejne szczeble drabinek. Bądź ostrożny, ale nie zabraniaj maluchowi zabawy, niczym rozhisteryzowana mamuśka.

Tato, a dlaczego krowy mają łaty?

Oglądajcie obrazki w książeczkach, pokazuj maluchowi zwierzęta i ucz, jakie odgłosy wydają. Uważaj! Dzieci bywają bystrzejsze od dorosłych i potrafią zasypywać najdziwniejszymi pytaniami. Starszemu maluchowi możesz podsunąć kredki lub farby i kartkę papieru. Wspólnie twórzcie małe „dzieła sztuki”, które po latach będą świetną pamiątką. Pobawcie się w zgadywanki! Rysuj palcem na plecach dziecka, a potem poproś by odgadło, co miałeś na myśli. Dostosuj zabawę do wieku dziecka – starszakom możesz rysować litery lub cyfry, a młodszym – proste obrazki.

Pomysłów jest naprawdę wiele, a żadna zabawka nie zastąpi dziecku czasu spędzonego z tobą. Wysil wyobraźnię i bawcie się dobrze!