Postaci z bajek są niemal idealnym przełożeniem frustracji i problemów ludzkich. Za infantylnym, cukierkowym opakowaniem bajkowego bohatera kryje się mroczna prawda o ludzkiej naturze. Ale dzięki nowoczesnym metodom analizy psychologicznej udało się odkryć, z jakimi problemami osobowościowymi borykają się najbardziej znane postaci bajek. A to prawda - uwaga - dość szokująca.

Dziennikowi.pl pomogli psycholodzy: Ryszard Kamiński i Irena Franaszek, seksuolog Zbigniew Lew-Starowicz oraz specjalista ds. rodziny Grzegorz Południewski. Oto wyniki ich pracy - przegląd najbardziej nieodpowiednich dla dziecięcego umysłu postaci. Warto go jednak potraktować z przymrużeniem oka...

Kubuś Puchatek - Fetyszysta, intelektualnie sprawny inaczej
Miodek przesłania mu cały świat. Dla jego zdobycia poświęci wszystko i wszystkich. Mały rozumek ogranicza mu swobodę wypowiedzi, więc stara się samodzielnie sięgać po garnuszek. To z kolei wyczerpuje go nerwowo. Wtedy musi szybko odreagować na nieletnich i słabszych. Ale wybiera tylko osobniki tej samej płci. Zdominowany przez Krzysia, nie czuje odpowiedzialności za swoje czyny. Ocena: zalecana terapia, ale nie grupowa.
Smerfetka - Głupawa dziewczyna ze skłonnościami do bezkrytycznej i zbyt częstej wymiany partnerów
W las chadza na spacer z każdym Smerfem. Ale tylko Papa Smerf może liczyć na pewne przywileje. Problem w tym, że to jej przybrany ojciec, co sugeruje toksyczne relacje. Ocena: niegroźna dla otoczenia, a związkiem z Papą Smerfem powinien zająć się psychoanalityk.
Czerwony Kapturek - Chorobliwie uzależniony od lasu przebieraniec
Tylko jeden biedny wilk w całym lesie nie wiedział, że Czerwony Kapturek to facet. I to facet, który lubi przebierać się w damskie ciuchy. Wykazuje niezdrowe skłonności do obcowania z leśną fauną. Fascynacja futrem przerodziła się w lekką paranoję. Ocena: niegroźna(y) dla otoczenia, jednak zalecana ostrożność podczas leśnych spacerów.
Alicja z Krainy Czarów - Przedstawicielka odmiennych stanów świadomości
Najadła się ciasteczek z wkładem i wyruszyła w podróż do innego świata. Tak mocno oderwała się od rzeczywistości, że nie ma zamiaru wracać. Wpadła nieodwracalnie. Ocena: niegroźna dla otoczenia, zalecany pobyt w klinice odwykowej.
Królewna Śnieżka - Poszukiwaczka wciąż nowych emocjonalnych wyzwań
Odczuwa niezdrową satysfakcję z ciężkiej niewolniczej pracy pod męskim butem. Wręcz uwielbia, jak krasnale na nią krzyczą. Jeden Gapcio chce być miły, ale przez to tylko on nie cieszy się jej względami. Problem ze sobą może mieć też książę, który całował trupa. Niewykluczone jednak, że myślał, iż dziewczyna spała. Ocena: niegroźna dla otoczenia, zalecana terapia u psychiatry.
Kopciuszek - Zakompleksione pogotowie ratunkowe dla bogatych
W dzisiejszych czasach takie kobiety nazywa się ekskluzywnymi callgirl. Problem w tym, że Kopciuszek ma kompleksy, które leczy manią zakupów coraz to nowych ubrań. Zawsze drogich i z przepychem. Wierzy, że lekarstwem jest atrakcyjny wygląd, więc swą wartość mierzy popytem na swoją osobę wśród bogaczy. Ocena: niegroźna dla otoczenia, zalecana ostrożność wśród kawalerów.
Pszczółka Maja - Sadystka niespełniona naukowo
Po prostu znęca się psychicznie nad Guciem. Każe mu sprowadzać dla siebie coraz to nowe ofiary jej niepohamowanej żądzy wiedzy. Płeć nie ma dla niej znaczenia, ważne, by dostarczali jej wciąż nowych wrażeń poznawczych. Gadulstwem wręcz zabija. Po pierwszym pozytywnym kontakcie członkowie populacji łąkowej uciekają z krzykiem. To wywołuje w niej frustrację i wzmaga gadulstwo. Ocena: niebezpieczna dla otoczenia, zalecany spray typu Raid.
Jaś i Małgosia - Rodzeństwo kochające się miłością zabójczą
Lubią eksperymentować. A to wilk, a to wytrych, a to cieknące lukrem owoce... Zawsze razem. Potrzebują wciąż nowych doznań. Lawirują na krawędzi prawa. Entuzjazm wzbudza w nich adrenalina i świadomość niebezpieczeństwa związanego z tym, co robią. Nie są w stanie przeżyć osobno. Gorzej, że swoje zainteresowania zawęzili do świata przestępczego. A to prosta droga za kratki. Ocena: niebezpieczni dla otoczenia, zalecany pobyt w zamkniętym ośrodku dla nieletnich.
Królowa Śniegu - Zimna entuzjastka krótkich spodenek
Przebiegła porywaczka dzieci. Problem w tym, że najbardziej kręci ją ich nieporadność. Bo dzięki temu, że Królowa więcej wie o życiu, może ich od siebie uzależnić. Idzie na łatwiznę i najchętniej wybiera towarzystwo chłopców. Bo to oni wydają się być zainteresowani jej zawodem i domem bardziej niż dziewczynki. Ocena: niebezpieczna dla otoczenia, zalecana natychmiastowa izolacja od społeczeństwa.