W drzewie genealogicznym rodziny Kaczyńskich można się doliczyć 30 pokoleń wstecz. A wśród słynnych praprzodków są królowie: Bolesław Chrobry i Bolesław Krzywousty, książę Mieszko I. Ale także autor wiekopomnego dzieła "O poprawie Rzeczyspospolitej" - Andrzej Frycz-Modrzewski.

Tego wszystkiego doszukał się podczas swoich badań Marek Jerzy Minakowski - autor największego spisu genealogicznego w Polsce. Jego pracę prezentuje w swoim serwisie tvn24.pl. Minakowski - doktor filozofii, pasjonat hitorii od ośmiu lat buduje "Wielką genealogię". To baza rodzinnych koligacji, sięgających początku wieków średnich.

Przodkami obecnego prezydenta i jego brata - szefa największej partii opozycyjnej - byli również emisariusze królewscy, senatorowie, posłowie Sejmu Wielkiego, kasztelani i starostowie. Nie brak też awanturniczych posłów Sejmu Czteroletniego i średniowiecznych spiskowców, jak Świętopełk I Przeklęty. Był on starszym bratem Jarosława Mądrego, którego przepędził z tronu Kijowa, przy wsparciu wojsk Bolesława Chrobrego. Zapłacił jednak za to życiem, które stracił w niewyjaśnionych okolicznościach.

Genealogia rodziny Tusków jest nieznana, za to Marek Jerzy Minakowski dokopał się do przodków marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego. Wiadomo, że był wśród nich przywódca Powstania Warszawskiego generał Tadeusz Bór-Komorowski. Ale jeśli sięgnąć do dalekiej przeszłości, to okazuje się, że marszałek Sejmu jest spowinowacony w 29. pokoleniu ze szwedzkim monarchą Inge I. Rządził on w latach 1070-1112 i zwalczał pogan w Szwecji.

"Każdy jest jakoś skoligacony z Mikołajem Rejem, trzeba tylko dobrze poszukać" - podkreśla w rozmowie z TVN24 Marek Jerzy Minakowski.